Diagnostyka zwierząt
Badania krwi
W naszym gabinecie wykonujemy badanie morfologiczne i biochemiczne krwi na miejscu.
Już niewielka ilość krwi wystarczy do wykonania niezbędnych oznaczeń. Wynik dostępny jest w ciągu 10 minut.
Badanie składa się z dwóch części:
- MORFOLOGIA – informuje m.in.o liczbie krwinek czerwonych, białych, płytek krwi, hematokrycie itd.
- BIOCHEMIA – pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych (wątroba, nerki, trzustka...)
Dzięki badaniom szybciej i trafniej można postawić diagnozę oraz rozpocząć niezbędne leczenie.
Badanie warto również wykonywać okresowo, zwłaszcza u starszych zwierząt, aby wykryć zmiany w narządach jeszcze zanim pojawią się objawy. Jest to istotne szczególnie przy chorobach wątroby i nerek, gdzie objawy pojawiają się dopiero gdy choroba obejmuje już większą część organu. Idealnie byłoby wykonywać takie badanie raz do roku, a już obowiązkowo raz na dwa lata.
Pamiętajmy, że zwierzęta starzeją się szybciej! Jeden rok życia psa to nasze 4-5 lat życia.
Warto wykonać też badanie przed zabiegiem chirurgicznym aby sprawdzić, czy z naszym pupilem wszystko jest dobrze oraz ocenić stopień ryzyka znieczulenia ogólnego.
Badanie moczu
Wykonujemy na miejscu szybkim testem paskowym lub wysyłamy do dokładnej analizy do laboratorium.
Diagnostyka dermatologiczna
Aby dobrze zdiagnozować chorobę dermatologiczną, często niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych. Na miejscu pobieramy i oceniamy wymazy i zeskrobiny. Jeśli potrzeba, wymaz wysyłamy do laboratorium celem określenia szczepu bakterii oraz wykonania antybiogramu.
Szczególne znaczenie ma pobranie wymazu przy zapaleniach uszu - na jego podstawie dobieramy odpowiedni lek i terapię. Dysponujemy videootoskopem, dzięki któremu możemy dokładnie obejrzeć wnętrze kanału słuchowego oraz ocenić stan błony bębenkowej.
Badanie USG
Wykonujemy badanie USG jamy brzusznej oraz USG serca na nowoczesnym aparacie Sonoscape P20. Badanie odbywa się w osobnym, przystosowanym pomieszczeniu.
Kardiologia
Wykonujemy badanie USG serca (echo serca) psów jak również EKG oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
Proponujemy kompleksową wizytę kardiologiczną z zestawem powyższych badań lub można umówić pupila na pojedyncze badanie.
Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi
Wykonujemy pomiar ciśnienia tętniczego krwi u psów i kotów metodą doplerowską przy użyciu nowoczesnego aparatu VET BP.
Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy nie tylko psich i kocich seniorów, najczęściej jest to przypadłość wtórna do innych ogólnoustrojowych schorzeń narządów takich jak nerki, tarczyca czy serce. Pomiar ciśnienia powinien być regularnie wykonywany u pacjentów geriatrycznych oraz cierpiących na choroby narządów predysponowanych do rozwoju tej jednostki chorobowej.
Badanie kału
Na miejscu wykonujemy podstawowe badanie kału metodą flotacji. Nierzadko to pasożyty wewnętrzne są odpowiedzialne za występowanie biegunek, warto także badać kał okresowo zamiast odrobaczać "w ciemno".
SDMA - Niewydolność nerek u psów i kotów
Przewlekła niewydolność nerek to choroba często spotykana u starszych kotów i psów. Nerki są narządem filtrującym mocz, przy ich niewydolności szkodliwy mocznik przedostaje się do krwi i zatruwa cały organizm, wyrządzając szkody w innych narządach.
Niestety, najczęściej schorzenie to wykrywamy zbyt późno – gdy pojawiają się objawy typu wymioty, brak apetytu, apatia, stopniowa utrata masy ciała. Na ogół wtedy utracie ulega już 75% funkcji nerek, więc jest to bardzo późny moment na podjęcie skutecznego leczenia. Parametry które pozwalają nam ocenić funkcje nerek badamy z krwi – jest to poziom mocznika i kreatyniny. Oba te testy są markerami późnymi i nie nadają się do badania wczesnej fazy niewydolności nerek, kiedy jeszcze możemy zwierzęciu skutecznie pomóc. Kiedy poziom mocznika i kreatyniny jest już wysoki, zmiany na ogół są już nieodwracalne a rokowanie niepomyślne.
SDMA to nowy biomarker nerkowy który pomaga znacznie wcześniej diagnozować niewydolność nerek. Daje nam to czas na podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych, spowalniając postęp choroby. SDMA wzrasta bowiem we krwi znacznie wcześniej niż mocznik i kreatynina – już przy utracie 40% funkcji nerek.
Wcześniejsze zdiagnozowanie schorzenia pozwala nam skutecznie leczyć i kontrolować przebieg choroby, potencjalnie przedłużając życie pacjentów o miesiące/lata.
Zachęcamy do wykonywania profilaktycznych badań krwi w naszym gabinecie, po uprzedniej rejestracji telefonicznej.
Nadeszła wiosna, a wraz z nią niestety pojawiły się pierwsze kleszcze. Atakują one zwierzęta stałocieplne, występują na terenie całej Polski. Najczęściej kleszcza można spotkać w lesie, parku czy na łące. Wracamy ze spaceru i odkrywamy małą „kulkę” na ciele naszego czworonoga, najczęściej w okolicy pyska, klatki piersiowej czy w pachwinach. Niestety na ogół znajdujemy kleszcza gdy już zdąży dosyć urosnąć, a więc gdy minęła już doba lub kilka dni. Należy go jak najszybciej usunąć – ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych jest proporcjonalne do czasu ssania krwi. Jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24h, ryzyko to jest minimalne.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Najlepiej zastosować specjalistyczne narzędzie- haczyk lub kleszczyki, które obejmują kleszcza tuż przy skórze zwierzęcia. Ewentualnie można użyć pęsety, jednak wzrasta wtedy ryzyko ściśnięcia odwłoku kleszcza – może on zwymiotować, co zwiększa ryzyko przeniesienia choroby. Podobnie z wyjmowaniem gołymi rękami.
Nie wolno kleszcza niczym smarować ani polewać, aby nie zwymiotował.
Po usunięciu odkażamy rankę spirytusem.
Jeśli nie udało nam się wyjąć pasożyta w całości lub boimy się zabierać za to sami, warto zwrócić się do lekarza weterynarii.
Zabezpieczenie przed kleszczami
W naszym gabinecie dostępne są specjalistyczne preparaty chroniące pupila przed kleszczami.
- preparaty typu spot-on: w postaci kropli do aplikacji na skórę między łopatkami (nowy preparat- Vectra; Advantix, Frontline, Fypryst...) - czas działania 4-5 tygodni
- obroże np. Sabunol- czas działania 5-6 miesięcy, polecana gdy zwierzę przebywa głównie na zewnątrz; nowoczesna ekologiczna Foresto- działa 8 miesięcy, nietoksyczna, bezzapachowa,zwierzak może się w niej kąpać
Pamiętajmy, że żadne środki nie dają 100% gwarancji że nasz pupil nie złapie kleszcza. Jednak przy ich zastosowaniu ryzyko to jest dużo niższe, ponadto nawet jeśli kleszcz zaatakuje, to prawie na pewno w ciągu 48 godz. zginie. Substancje czynne wymienionych preparatów gromadzą się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, skąd są stopniowo uwalniane na powierzchnię skóry.
- najnowszy preparat w postaci tabletki doustnej Bravecto – czas działania 12 tygodni, inny sposób działania – aby wejść w kontakt z substancją czynną pasożyty muszą rozpocząć żerowanie na zwierzęciu, wtedy w krótkim czasie giną.
Choroby odkleszczowe
Babeszjoza
Babesia canis to pierwotniak, wprowadzony przez kleszcza do krwiobiegu zwierzęcia atakuje krwinki czerwone. Wnika do ich wnętrza i gwałtownie się namnaża w wyniku czego krwinka zostaje rozerwana a pasożyt atakuje kolejne krwinki. Prowadzi to do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, w efekcie do anemii i uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i nerek. Objawy jakie możemy zaobserwować to apatia, zwierzę jest osowiałe, traci apetyt, nie ma ochoty na spacery ani zabawę. Może wystąpić wysoka gorączka, wymioty, biegunka, pojawia się ciemne zabarwienie moczu (krwiomocz). Następnie zaburzenia świadomości, a ostatecznie śmierć.
Choroba ma często przebieg ostry, dlatego ważne aby odpowiednio szybko rozpocząć leczenie.
Przeciwko babeszjozie nie ma szczepionek ochronnych.
Borelioza
Choroba zakaźna przenoszona przez bakterie – krętki z rodzaju Borelia. W Polsce występuje rzadziej niż babeszjoza. Borelioza występuje u zwierząt i u ludzi, jednak człowiek nie może się zarazić od zwierzęcia. Bakterie dostają się do organizmu ze śliną kleszcza, szybko namnażają i migrują do poszczególnych narządów. U psów choroba dotyczy głównie stawów. Przebieg jest przewlekły z okresami zaostrzenia. Wtedy zwierzę dostaje gorączkę, jest osowiałe, zaczyna kuleć. Stawy są obrzęknięte i gorące. Po kilku dniach objawy mogą zniknąć, jednak choroba postępuje dalej prowadząc do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Jeśli choroba szybko zostanie rozpoznana i leczona, możemy liczyć na rychłą poprawę. Stosuje się kurację antybiotykową. Jeśli jednak dojdzie już do stanu przewlekłego, zmiany w stawach są nieodwracalne i można tylko złagodzić objawy.
W diagnostyce boreliozy stosuje się szybkie testy do których potrzebna jest niewielka ilość krwi.
Warto pomyśleć o zabezpieczeniu naszego pupila odpowiednią szczepionką przeciwko Borelii.
Anaplazmoza
Wywoływana przez bakterie z rodzaju Anaplasma. Ostre objawy choroby są podobne jak przy boreliozie – gorączka, apatia, ból stawów, kulawizna. Objawy mogą zniknąć po kilku dniach jednak choroba rozwija się dalej, prowadząc do nieodwracalnych zmian w narządach, m.in. szpiku i siatkówce. Ważne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia.
Ehrlichioza
Wywoływana przez bakterie z rodzaju Ehrlichia, przebieg choroby i objawy są podobne jak w anaplazmozie. Bakterie prowadzą do poważnych zaburzeń w krzepnięciu krwi, i może dojść do śmierci z wykrwawienia.